Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, czy po prostu masz ciekawość, z pewnością spodoba Ci się zwiedzanie wielu skansenów w Valetcie. Jest tu wiele do wyboru, w tym Parlament Malty i katedra Zakonu Świętego Jana, a także fontanna Trytona i fort Saint Elmo.

Saint John’s Co-Cathedral

Położona w sercu Valletty, St John’s Co-Cathedral jest rzymskokatolicką katedrą poświęconą Świętemu Janowi Chrzcicielowi. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych katedr w Europie. Wnętrze jest bogate w dzieła sztuki. W szczególności w katedrze znajdują się dwa arcydzieła włoskiego artysty renesansowego Michelangelo Merisi da Caravaggio.

Katedra słynie również z misternego barokowego wnętrza. Jest ono zdobione złotymi liśćmi i srebrem oraz zawiera liczne dzieła sztuki. Wnętrze katedry podzielone jest na osiem kaplic. Każda kaplica poświęcona jest patronowi jednej z ośmiu części Rycerzy.

Znajdujący się w katedrze obraz Caravaggia uważany jest za jedno z największych arcydzieł artysty. „Ścięcie św. Jana Chrzciciela” to największe płótno, jakie namalował Caravaggio. Jest sygnowane tylko przez artystę i uważane za jego arcydzieło.

Oprócz Caravaggia w katedrze znajduje się wiele dzieł sztuki, w tym szereg obrazów kalabryjskiego artysty Mattia Preti. W XVII wieku Preti przebudował katedrę, nadając jej barokowy charakter. Namalował serię obrazów na sklepieniu, w tym sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Wykorzystał również cienie, aby stworzyć złudzenie optyczne.

W katedrze znajdują się również grobowce kilku wybitnych rycerzy szpitalnych. Posadzka katedry jest ozdobiona setkami inkrustowanych marmurowych nagrobków. Każdy kamień zawiera drobne szczegóły i służy jako pomnik rycerza zakonu. Znajduje się tu również kilka grobowców ważnych rodzin arystokratycznych w Europie.

Katedra została pierwotnie zbudowana pod koniec XVI wieku. Powstała na zlecenie Wielkiego Mistrza Jeana de la Cassiere. Katedra została konsekrowana w 1578 roku.

Fontanna Trytona

Znajdująca się w Valletcie na Malcie, Fontanna Trytona jest jednym z najbardziej znanych modernistycznych zabytków w kraju. Fontanna ta została zaprojektowana przez maltańskiego rzeźbiarza Vincenta Apapa w 1959 roku. Jest to koncentryczna, okrągła podstawa obłożona płytami z trawertynu.

Fontanna Trytona znajduje się przed Bramą Miejską Valletty, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fontanna jest symbolem siły i wiąże wyspę z morzem.

Tryton to grecki bóg morza. Fontanna jest inspirowana Fontana delle Tartarughe w Rzymie. Została zamówiona przez papieża Innocentego X Pamphili. Bernini stworzył dramatyczny obraz trytona walczącego z rybą na gigantycznej muszli.

Fontanna od pewnego czasu wymaga renowacji. Jest ustawiona tak, że twarze trytonów widać z bramy miejskiej.

Valletta jest uważana za skansen ze względu na historyczne budynki, które znajdują się wokół miasta. Jest również siedzibą Narodowego Muzeum Archeologii.

Podczas obchodów narodowych w 1978 roku, fontanna Triton została uszkodzona. Kilka lat później została ona przeniesiona i odrestaurowana. W latach 80-tych dodano kolumnę środkową. Na początku XXI wieku fontanna ucierpiała z powodu zanieczyszczenia i wymagała renowacji.

Ostatnio rząd maltański ogłosił plany przeniesienia Fontanny Trytona poza Bramę Miejską. Minister transportu stwierdził, że fontanna musi zostać przeniesiona, aby stworzyć więcej otwartej przestrzeni.

Robert Cassar, kurator Palace Armoury w Valletcie, wyraził swoje zaniepokojenie proponowaną relokacją. Zwrócił uwagę, że fontanna jest połączona z serią tuneli i zbiorników. Powiedział również, że fontanna nie będzie funkcjonować jako fontanna.

Parlament Malty

Zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano, budynek Parlamentu Malty jest częścią bogatej historii Valletty. Jest to centrum władzy politycznej od 1921 roku, kiedy to po raz pierwszy utworzono maltańskie zgromadzenie parlamentarne.

Naród maltański odzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1964 roku i stał się Republiką w 1974 roku. Dało to początek silnemu systemowi demokratycznemu opartemu na woli narodu maltańskiego. Parlament maltański jest jednoizbowy i składa się z pięciu członków z każdego okręgu wyborczego. Izbie Reprezentantów przewodniczy Marszałek Izby.

W 2013 roku ma zostać otwarty nowy budynek parlamentu. Będzie on zlokalizowany symbolicznie nad nowym muzeum maltańskiej historii i rozwoju politycznego. Wokół projektu pojawiło się wiele kontrowersji. Część Vallettanów nie chce, aby Opera została zburzona. Inne plany zakładają budowę przestrzeni widowiskowej na świeżym powietrzu.

Fasada budynku jest uderzającym elementem. Użyto w niej ciepłego kamienia w kolorze piasku, który pasuje do otaczających budynków. Kamień ten nadaje budynkowi siłę i solidność. Fasada została zaprojektowana tak, aby chronić przed ostrym światłem słonecznym. Ma przebite kamienie, które pozwalają na widok świetlówek.

W budynku znajduje się również nietypowa strefa barowa, umieszczona w przestrzeni między salą obrad a posłami. Znajdują się w niej portrety prezydentów Malty.

W pobliżu Parlamentu Malty znajduje się również teatr na wolnym powietrzu. Teatr Manoel ma 623 miejsca siedzące i został nazwany na cześć Fra Antonio Manoel de Vilhena.

Biblioteka Narodowa Malty mieści się w neoklasycznym budynku na Pjazza Regina. Znajduje się w niej kolekcja starożytnych artefaktów, narzędzi, rzeźb i archeologii morskiej.

Order of St. John

Położona nad Morzem Śródziemnym Valletta jest stolicą Malty. Została zbudowana przez rycerzy św. Jana pod koniec XVI wieku. Jest jedynym miastem w Europie wpisanym na listę UNESCO. Miasto słynie z barokowej architektury i bastionów.

Valletta została zbudowana z funduszy europejskich pochodzących od głównych królów Starego Kontynentu. Było to jedno z pierwszych zaplanowanych miast w Europie. Valletta stała się portem macierzystym dla potężnych flot śródziemnomorskich. Została nazwana na cześć Jeana Parisot de la Valette, który obronił Maltę przed inwazją Osmanów w 1565 roku.

Miasto zostało zaprojektowane przez Francesco Laparelli. Wielki mistrz Valletty, Jean Parisot de la Valette, położył pierwszy kamień pod budowę miasta w 1566 roku. Zmarł jednak zanim miasto zostało ukończone.

Valletta przez kilka lat była siedzibą Zakonu Świętego Jana. Głównym zajęciem zakonu stała się praca w szpitalu pod koniec XVIII wieku. Zbudowali Sacra Infermeria, który był znany jako jeden z najlepszych szpitali na świecie. Budowali również szkoły anatomii, chirurgii i medycyny.

Działalność zakonu w zakresie pracy szpitalnej rozszerzyła się w czasie II wojny światowej. Posiada przeoraty w 40 krajach. Większość jego członków jest anglojęzyczna. Znany jest również z działalności pogotowia ratunkowego w wielu krajach.

Zakon jest również znany ze swojego szpitala okulistycznego w Jerozolimie. Jego członkowie oferują także darmowe lekcje gry na fortepianie dzieciom z rodzin ubogich.

Czcigodny Zakon Świętego Jana ma stowarzyszenia w 40 krajach. Prowadzi również Szpital Oka Świętego Jana w Jerozolimie. Zakon jest obecny w Wielkiej Brytanii.

W Valletcie znajduje się również wiele ciekawych zabytków. Jeśli planujesz wycieczkę do miasta, rozważ skorzystanie z wycieczki z własnym przewodnikiem, aby poznać najciekawsze miejsca. Będziesz miał również okazję zwiedzić główne ulice Valletty, które są pełne butików i maleńkich sklepów sprzedających biżuterię.

Półwysep Valletta i fort Saint Elmo

Położone na półwyspie Valletta i w forcie Saint Elmo, Maltańskie Narodowe Muzeum Wojny jest najczęściej odwiedzanym muzeum w kraju. Jego zbiory obejmują wojskową historię Malty od czasów prehistorycznych do II wojny światowej. Zawiera również kadłub Gloster Sea Gladiator, który był używany przez prezydenta Eisenhowera.

Muzeum zostało ponownie otwarte w maju 2015 roku z większą kolekcją. Oprócz sprzętu wojskowego, muzeum zawiera przedmioty związane z rolą Malty w II wojnie światowej.

Fort Saint Elmo został pierwotnie zbudowany przez Rycerzy św. Jana na początku XVI wieku w celu ochrony Wielkiego Portu. Był jedną z głównych struktur obronnych podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku.

Była oblegana przez trzydzieści dni przez Imperium Osmańskie. Kiedy Osmanowie zostali pokonani, Rycerze Maltańscy zrekonstruowali fort. Fort posiadał okrągłą kamienną latarnię morską. Latarnia ta miała wysokość 56 stóp i służyła jako sygnał nawigacyjny dla nadpływających statków.

Latarnia została później zniszczona w 1940 roku ze względów bezpieczeństwa. W połowie XX wieku fort został przekształcony w akademię policyjną. W 1975 roku do Fortu Saint Elmo wprowadziło się Narodowe Muzeum Wojny.

Muzeum zostało zamknięte we wrześniu 2014 roku. W maju 2015 roku muzeum zostało ponownie otwarte z większą kolekcją. Zawiera sprzęt wojskowy, przedmioty związane z rolą Malty w II wojnie światowej oraz replikę Krzyża Jerzego przyznanego Malcie w 1942 roku. Muzeum jest zamykane o 16:30 w niedziele.

W okresie brytyjskim fort został dostosowany do nowej technologii wojskowej. Został zbudowany na większą skalę i był częścią głównego planu fortyfikacji dla Valletty.