Niezależnie od tego, czy szukasz świetnego sposobu na spędzenie kolejnych wakacji, czy po prostu chcesz spędzić popołudnie na łonie natury, eksploracja stawów w Dolinie Baryczy może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Od łowienia ryb w stawach po obserwację ptactwa wodnego, a nawet spływy kajakowe, jest tu mnóstwo atrakcji dla wszystkich grup wiekowych.

Kajakarstwo

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym kajakarzem, w Dolinie Baryczy jest wiele wspaniałych miejsc do uprawiania kajakarstwa. Jest to region o wielkim pięknie i różnorodności przyrodniczej. Możesz cieszyć się spływami kajakowymi po rzece Barycz i Stawach Milickich, które należą do najważniejszych na świecie siedlisk przyrodniczych.

Jeśli planujesz spływ kajakowy, jest kilka ważnych rzeczy do rozważenia. Należą do nich: jak duże masz doświadczenie, pogoda, rozmiar kajaka, rodzaj łodzi, której używasz i cel podróży. Musisz również mieć przy sobie urządzenia sygnalizacyjne, kamizelki ratunkowe i sprzęt wodny – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu zdrowieiuroda.waw.pl. Poniższe wskazówki pomogą Ci uczynić Twoją wyprawę bezpieczną i przyjemną.

Jeśli jesteś początkującym kajakarzem, zalecane jest skontaktowanie się z doświadczonym kajakarzem lub przewodnikiem kajakowym, który pokaże Ci zasady. Powinieneś także zapoznać się z prawem Leave No Trace i stroną internetową DEC. Możesz również spakować wodoodporną torbę do przechowywania sprzętu i odzyskania swoich rzeczy.

Jeśli planujesz wyprawę kajakiem morskim, Służba Parku Narodowego zdecydowanie zaleca wynajęcie profesjonalnego przewodnika lub organizatora. Ponadto, zawsze należy nosić kamizelkę ratunkową i zabierać kajak na wyznaczone miejsce do wodowania. Należy również słuchać komunikatu USCG dla żeglarzy nadawanego na kanale 22 VHF.

W Dolinie Rzeki Baryczy znajdują się również Stawy Milickie, które uznawane są za jedno z najważniejszych na świecie naturalnych siedlisk ptaków. Jest on chroniony jako Obszar Specjalnej Ochrony w ramach sieci Natura 2000. Stawy są dobrze znane wszystkim ornitologom i przyciągają różnorodne ptaki.

Dolina Baryczy jest również miejscem występowania zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego. Wielu miłośników przyrody odwiedza ten teren. Jest to popularna miejscowość turystyczna. W celu zachowania naturalnego piękna tego obszaru Fundacja Zrównoważonego Rozwoju zrealizowała projekt promujący turystykę przyjazną przyrodzie. Podczas wizyty na tym obszarze można cieszyć się pieszymi wycieczkami i obserwacją ptaków.

Dolinę rzeki Baryczy można również zwiedzać na rowerze. Jest to piękny park krajobrazowy, w którym znajdują się liczne jeziora i łąki. W parku żyje też wiele rzadkich gatunków ptaków, ryb i błot. Można też wybrać się na wycieczkę konną.

Ośrodek hodowli karpi

Położona w południowo-zachodniej części Polski Dolina Baryczy jest największym w kraju ośrodkiem hodowli karpi. Region ten obejmuje jedną piątą wszystkich stawów hodowlanych w kraju. Znajduje się tu również największy w kraju rezerwat ornitologiczny oraz trzy obszary chronione Natura 2000.

Przemysł karpiowy od dawna uważany jest za tradycyjną polską branżę rybożerną. W ostatniej dekadzie boryka się ze stagnacją. Na horyzoncie widać jednak odrodzenie hodowli karpi. Przed hodowcami stoi kilka wyzwań. Rosnące koszty i zmieniające się preferencje konsumentów zmuszają hodowców do poszukiwania nowych strategii biznesowych.

Branża karpiowa ma duży potencjał do wytwarzania produktów regionalnych. Wynika to z tradycyjnych metod hodowli karpia, a także unikalnego środowiska naturalnego. Jednak radykalna zmiana sektora połowów karpia miałaby negatywny wpływ na ekosystem.

Hodowcy karpi w regionie dolnośląskim znaleźli sposoby na zwiększenie jednostkowej wartości produkcji. Żywe karpie można kupić w lokalnych hipermarketach w okresie świątecznym. Są one jednak sprzedawane tylko na lokalnych targowiskach i nie są szeroko rozpowszechnione.

W obu regionach hodowcy karpi zmagają się z niskimi marżami hurtowymi. Jednak małe rodzinne gospodarstwa mogą znaleźć sposoby na zwiększenie wartości jednostkowej swoich produktów. Na przykład, mogą przeznaczyć miejsce na swoich półkach chłodniczych na żywe karpie. Mogą również zdywersyfikować swoją produkcję poprzez zamknięcie cykli produkcyjnych karpia. Pozwala im to na sprzedaż ryb poprzez różne kanały sprzedaży i zmniejsza koszty.

Etykieta karpia regionalnego ChOG jest również skutecznym narzędziem marketingu regionu. Posiadanie regionalnej etykiety karpia będzie promować lokalnie produkowane ryby. Ważne jest również promowanie humanitarnego zabijania karpi.

Hodowla karpia w Polsce sięga ośmiu wieków. Wiedza o hodowli karpia została przekazana do Polski przez zakony i duchownych świeckich. Jednymi z najwcześniejszych hodowców karpi byli cystersi. Zostali oni sprowadzeni do Polski w XII wieku z Belgii i Francji.

Obecnie rośnie zapotrzebowanie na produkty spożywcze wysokiej jakości, o wysokiej wartości odżywczej. Polscy konsumenci coraz częściej poszukują również produktów wytwarzanych lokalnie. Ponadto coraz większa liczba konsumentów poszukuje produktów ze składnikami ekologicznymi.

Ptactwo wodne

W Dolinie Baryczy występują różne gatunki ptaków wodnych. Dolina ta jest chroniona jako rezerwat przyrody i jest uważana za największą w Polsce. Powierzchnia parku wynosi 870,4 km kwadratowych. Jest on również częścią sieci Natura 2000.

Do gatunków ptaków wodnych występujących na tym terenie należą gęsi kanadyjskie, gadożery, krzyżówki i gęsi białoczelne. W parku odnotowano również wzrost liczebności łabędzi krzykliwych.

Ten obszar jest również znany jako obszar mokradeł Ramsar, co oznacza, że jest chroniony przed wszelkim rozwojem. Na tym terenie występuje łącznie 60 gatunków ptaków wodnych i błotnych, które regularnie odbywają lęgi. Jest to również obszar chroniony dla perkoza dwuczubego, perkoza rdzawoszyjego, czapli purpurowej, żurawia zwyczajnego, bielika i kani czarnej.

Liczebność ptactwa wodnego sięga 60.000 kaczek i zaobserwowano wiele łabędzi tundrowych. Możliwości polowania mogą być dobre przez cały sezon, a obszar ten jest dość wrażliwy na presję myśliwską.

Dolina Baryczy jest ważnym miejscem zatrzymywania się ptaków wodnych podczas migracji. Znajduje się w niej szereg stawów i jezior, które różnią się wielkością. Za najlepszą dla ptaków grupę stawów uważa się kompleks Stawno. Obszar ten jest popularnym miejscem polowań na bażanty. Posiada żaluzję dla ptactwa wodnego, która jest udostępniana do polowań jesienią.

Oprócz stawów, obszar ten posiada również lasy, które są doskonałe dla dzięciołów. W regionie tym występuje również myszołów zwyczajny, jastrząb gołębiarz i kania czarna.

Liczebność ptactwa wodnego wynosiła do 15.000 gęsi kanadyjskich, a na tym terenie występuje kilka innych gatunków. W parku znajduje się ślepa uliczka dla ptactwa wodnego, dostępna na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Payette River WMA posiada pięć stawów produkcyjnych dla ptactwa wodnego o powierzchni około 48 akrów. Stawy te zapewniają płytkie siedliska wodne dla kaczek nurkujących, jak również głębokie siedliska wodne dla kaczek nurkujących.

Podczas zimy 2010 r. zmniejszyła się liczba gęsi na Dolnym Śląsku. Jednak liczba gęsi na tym terenie była bardziej zauważalna niż w innych częściach Polski.

Obszar ten charakteryzuje się dobrymi warunkami do polowań na ptaki wodne, a myśliwi mogą się do niego dostać pieszo lub łodzią. Są tu wabiki i ślepa uliczka do polowania na ptactwo wodne.

Birdwatching

Położona w północnej Polsce Dolina Baryczy jest domem dla ponad dwustu gatunków ptaków. Region ten jest światowej klasy rezerwatem ornitologicznym. Jest również domem dla zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego.

Oprócz licznych gatunków ptaków, na tym terenie znajduje się również największy w Polsce kompleks stawów rybnych. Odolanowski kompleks stawów rybnych to sieć 130 stawów i otaczających je łąk. Kompleks ten jest domem dla ponad pięćdziesięciu sześciu gatunków ptaków wodnych.

Rezerwat przyrody Stawy Milickie uznawany jest za jeden z najważniejszych obszarów lęgowych ptaków wodnych w Europie Środkowej. W rezerwacie występuje 137 gatunków ptaków odbywających regularne lęgi. Park jest miejscem objętym konwencją RAMSAR.

W dolinie rzeki Baryczy występuje również kilka rzadkich gatunków ryb. Rzeka rozciąga się na długości ponad 133 kilometrów i doskonale nadaje się do spływów kajakowych i raftingu. Obszar ten stwarza również doskonałe możliwości do nagrywania dźwięków natury.

Rzeka Barycz bierze swój początek na bagnach na południe od Ostrowa Wielkopolskiego i leniwie wpada do Odry w okolicach Głogowa. Rzeka jest prawym dopływem Odry. Wiosną regularnie odwiedzają ją łabędzie Bewicka.

Kompleks stawów Stawno to kolejny ważny obszar dla lęgowych ptaków wodnych. Często uważany jest za jeden z najlepszych stawów dla ptaków. Jest również miejscem bytowania wielu gatunków ptaków wędrownych.

Największy kompleks stawów w Polsce, Stawy Milickie, jest również znany wielu ornitologom. Na tym obszarze znajduje się ponad osiem tysięcy hektarów stawów. Hoduje się tu kilka gatunków ptaków, w tym perkoz rdzawoszyi. Stawy te są chronione na mocy prawa międzynarodowego. Wchodzą również w skład Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Karpia Milickiego.

W Polsce działa kilka organizacji birdwatchingowych. Najaktywniejszą z nich jest Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Towarzystwo zajmuje się ochroną regionu północno-wschodniego.

Istnieje również kilka dostępnych wycieczek dla ptaków, w tym wycieczki obejmujące transport i zakwaterowanie. Wycieczki te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc Ci w osiągnięciu jak największych korzyści z obserwacji ptaków w Polsce.