Niezależnie od tego, czy szukasz przerwy weekendowej, czy długiego urlopu, w Kotlinie Kłodzkiej jest mnóstwo rzeczy do zrobienia. Jest to obszar Polski, który jest domem dla wielu zabytkowych dworów i pałaców, które można odwiedzić podczas pobytu. Istnieje również wiele pięknych szlaków, którymi można podążać podczas pobytu w tej okolicy.

Zabytkowe dwory i pałace

Położony na Dolnym Śląsku region jest domem dla licznych pałaców i dworów – część ta jest zasługą autora portalu ewadent.pl. W XIX wieku wiele z tych rezydencji należało do niemieckich rodzin szlacheckich. Wynikało to z faktu, że region ten znany był z zielonych lasów i źródeł mineralnych. Działały one jak magnes, przyciągając zamożne rodziny, które spędzały wiele dni i tygodni w zbudowanych na zamówienie pałacach.

Dobrą bazą wypadową do zwiedzania regionu jest Kudowa Zdrój, która zachowała swój pierwotny układ urbanistyczny. Miasto to położone jest na granicy Gór Bystrzyckich. Można tu zwiedzić wiele historycznych atrakcji, w tym gotycki kamienny most. Miejski Rynek Główny pełen jest okazałych budynków i pomników.

Zabytkowe dwory i pałace w okolicy to jedne z najciekawszych elementów regionu. Podczas gdy niektóre z nich są obecnie opuszczone, inne zostały odrestaurowane w nowoczesnych stylach architektonicznych.

Jednym z najbardziej popularnych pałaców w okolicy jest Pałac w Jeleniej Górze. Pałac ten został zakupiony przez Fryderyka Wilhelma III Pruskiego dla swojej córki Louise. Został on odrestaurowany przez polsko-australijskie małżeństwo. Jest wspaniałą bazą wypadową dla turystów chcących zwiedzić bujną dolinę.

Innym przykładem zabytkowego pałacu w okolicy jest Zamek w Szalejowie Dolnym. Zamek ten przez lata był opuszczony, ale został odrestaurowany. Zamek był kiedyś własnością rodziny von Zedlitz. Rodzina ta posiadała również pałac w Wojanowie, który był jedną z trzech dawnych letnich rezydencji królewskich Prusów w dolinie. Pierwsza wzmianka o pałacu pochodzi z 1281 roku.

W okolicy znajduje się również szereg innych zamków i rezydencji. Należy do nich Pałac Łomnica, który w czasie II wojny światowej został przejęty przez państwo polskie.

Do wyboru jest także wiele zabytkowych pensjonatów i domków, które są doskonałą bazą wypadową na długi weekend w okolicy. Jeśli chcesz zwiedzić okolicę pieszo, będziesz mógł znaleźć mnóstwo szlaków spacerowych. Wiele z tych szlaków oferuje spektakularne widoki na dolinę. W mieście Kłodzko, które leży w sercu regionu, znajduje się wiele ciekawych obiektów architektonicznych, w tym gotycki kamienny most.

Bieszczadzkie szlaki

Położone w prawym dolnym rogu Polski, Bieszczady są częścią Karpat i graniczą z Ukrainą i Słowacją. Ten obszar jest rajem dla pieszych wędrówek i ma mnóstwo naturalnych skarbów do odkrycia.

Jednym z najpopularniejszych bieszczadzkich szlaków jest Park Narodowy Połoniny, który jest najczęściej odwiedzanym obszarem w parku. Ta wędrówka jest łatwym sposobem na zdobycie i zejście z Bieszczadów. Pierwsza połowa trasy to krótka wędrówka, otoczona łąkami i gęstym lasem. Jej pokonanie zajmuje około pięciu godzin.

Druga część wędrówki prowadzi pod górę serią niewielkich wzniesień i przez pola pastwisk. Dochodzimy do drewnianej wiaty na leśnej polanie. Jest to świetne miejsce do obserwowania bączków i różnych gatunków płazów.

Jeśli nie jesteś zainteresowany trekkingiem, możesz przejechać drogą, która prowadzi na szczyt Bieszczadów. Droga ta może być trudna do przejechania w zimie.

Jeśli szukasz bardziej wymagającej wędrówki, powinieneś spróbować Wieży widokowej na Borowej. Z tej wieży widokowej można podziwiać panoramę Karkonoszy. Wędrówka jest wymagająca, ale satysfakcjonująca.

Istnieje również kilka bieszczadzkich szlaków, które prowadzą przez mniejsze wioski i do sztucznych jezior. Trasa z Leska zajmuje około pięciu godzin i nie oferuje zbyt dużego wzrostu wysokości. Docieramy do miejscowości Zwierzyn. Jest to punkt pośredni. Wieś znajduje się tuż przed zaporą w Solinie, która zbudowana jest na łuku. Tam też znajduje się Bieszczadzkie Morze (jezioro bieszczadzkie).

Szlak przez Rezerwat Przyrody Hulskie jest świetnym miejscem do zobaczenia żubrów. W tym chronionym lesie można również zobaczyć ślady wilków.

Jeśli planujesz odwiedzić Bieszczady zimą, powinieneś wcześniej zaplanować swoją podróż. Drogi mogą być oblodzone, a do odbycia tej wędrówki konieczne będzie założenie raków. Można zakupić mapę w lokalnej księgarni i sprawdzić warunki panujące w parku przed rozpoczęciem wędrówki.

Szczeliniec Wielki

W sezonie letnim w okolicy jest dużo ruchu na świeżym powietrzu. W górach jest też wiele miejsc, które pozwalają cieszyć się spokojnym weekendem na łonie natury. Park Narodowy Gór Stołowych to świetna jednodniowa wycieczka z Wrocławia. Na szczyt góry prowadzi wspaniały szlak turystyczny.

W parku znajdują się również przepiękne wodospady. Park jest dobrze zachowany i jest w nim wiele naturalnych atrakcji do podziwiania. Do parku można pojechać taksówką, ale dojazd zajmuje około dwóch i pół godziny. Jeśli planujesz wybrać się na weekendową wycieczkę, powinieneś rozważyć autobus zamiast tego. Koszt taksówki to około 10 zł.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt górski w Górach Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski. Góra posiada wiele formacji skalnych, które są bardzo piękne. Znajduje się na niej również kilka schronisk górskich. Wejście na szczyt szlakiem zajmuje około trzydziestu minut.

Ścieżka rzeźb skalnych to geoturystyczna ścieżka edukacyjna w Polsce. Ścieżka prowadzi przez skalny labirynt na szczycie Szczelińca Wielkiego i prowadzi na taras widokowy. Ma długość około dziesięciu kilometrów i obejmuje czternaście stanowisk dydaktycznych.

Ścieżka Rzeźb Skalnych nie jest szlakiem trudnym do pokonania. Pierwsza połowa ścieżki jest płaska, ale druga część jest nieco trudniejsza. Ścieżka jest również bardzo edukacyjna, ponieważ przechodzi przez dolinę rzeki Posny. Znajduje się tu kilka grzybów skalnych, które są ciekawe do zobaczenia. Szlak prowadzi również do wodospadu Siklawa, który ma 70 metrów wysokości.

Do wyboru jest kilka różnych szlaków. Jeśli chcemy wynieść jak najwięcej z wizyty, możemy spróbować wejść na szczyt góry po zachodzie słońca. Na szczycie Ślęży znajduje się średniowieczny kościół. Jeśli wybierzesz czarny szlak, będziesz mógł dotrzeć do schroniska Pięć Stawów, ale nachylenie będzie bardziej strome. Na czarnym szlaku jest też mniej turystów.

Olsztyn

Podczas długiego weekendu warto odwiedzić Olsztyn, stolicę Warmii i Mazur oraz centrum kulturalne północnej Polski. Olsztyn ma bogatą historię, w tym oblężenie miasta przez Krzyżaków. Najatrakcyjniejszą częścią miasta jest olsztyńska starówka. Otoczone jest murami obronnymi.

Olsztyn to duże miasto otoczone gęstymi lasami i 13 dużymi jeziorami. Miasto posiada szeroką ofertę rekreacyjną dla odwiedzających, w tym żeglarstwo, pływanie i wędkarstwo. Miasto jest również ważnym węzłem komunikacyjnym. Olsztyn jest również domem dla uniwersytetu i dużej filharmonii.

Olsztyn położony jest 90 km od granicy z Rosją. Posiada wiele zabytkowych obiektów, w tym gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej. W mieście znajduje się również drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Znajduje się tu również wiele lasów miejskich do zwiedzania.

Miasto otoczone jest pasmem Gór Świętokrzyskich. To pasmo górskie jest piękne, z falującymi wzgórzami i polami uprawnymi. Jest to jedno z najwyższych gór w Polsce, z najwyższym szczytem Morskie Oko. Tatry co roku przyciągają wielu turystów.

W regionie znajduje się wiele jezior, w tym popularne Jezioro Radkowskie. W mieście znajduje się również zakład produkcji opon, który powstał w pobliżu w 1967 roku.

Olsztyn jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w północnej Polsce. Jest popularnym miejscem dla kitesurferów i windsurferów. Znajduje się tu również jeden z najbardziej malowniczych skansenów w Europie.

Olsztyn to także miasto rodzinne popularnego polskiego poety, Juliana Tuwima. Poeta był współtwórcą grupy poetyckiej Skamander. W 1886 r. w Olsztynie ukazał się pierwszy numer polskiej gazety. W 1989 r. odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe.

W XIX wieku Olsztyn był jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Zbudował infrastrukturę wodną, gazową i kolejową. Powstał też pierwszy szpital i linia telefoniczna. Był ważnym ośrodkiem handlowym. Po wojnie Olsztyn wszedł w okres prosperity. W 1772 r. miasto zostało przyłączone do Królestwa Prus.