Położona w sercu Półwyspu Arabskiego Palm Jumeirah jest największą sztuczną wyspą na świecie. Sztuczna wyspa została zbudowana w celu zmniejszenia przeludnienia w obszarach miejskich Dubaju. Wyspa otoczona jest masywnym falowcem i jest domem dla 5-gwiazdkowego hotelu Burj Al Arab.

Burj Al Arab to 5-gwiazdkowy hotel zbudowany na własnej sztucznej wyspie

Położony na sztucznej wyspie w Zatoce Perskiej, Burj Al Arab jest jednym z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Jego budowa rozpoczęła się w 1994 roku. Projekt został zlecony przez władcę Dubaju szejka Mohammeda bin Rashid al Maktoum, który chciał stworzyć najbardziej luksusowy hotel na świecie. Projekt budynku zlecił brytyjskiemu architektowi Tomowi Wrightowi. Jego realizacja trwała trzy lata. Został zaprojektowany tak, aby wyglądał jak żagiel tradycyjnego arabskiego „dhow”.

Burj Al Arab szczyci się jednymi z najbardziej luksusowych materiałów na świecie. Ma marmur z Brazylii i Włoch, a żyrandole z Wielkiej Brytanii. Jego wystrój obejmuje zabytkowe dywany wykonane na zamówienie z Południowej Afryki. Do dyspozycji gości jest również prywatna obsługa kamerdynera.

Burj al Arab posiada również najwyższe na świecie atrium. Jego fontanna wystrzeliwuje wodę na 42 metry w powietrze. Znajduje się tam również największa puszka kawioru. Posiada również rekord Guinnessa w najdroższym koktajlu.

W hotelu znajduje się również osiem restauracji, w tym restauracja Al Muntaha, która znajduje się na szczycie wystającej platformy. Zapewnia ona gościom oszałamiające widoki na Zatokę Perską i miasto.

Burj Al Arab może się również pochwalić ogromnym akwarium, które mieści prawie milion litrów wody. Posiada również basen ze słodką wodą. Goście mogą również odwiedzić Assawan Health and Spa Club, który oferuje pięć basenów, spa i właściwości lecznicze. Burj al Arab jest połączony ze stałym lądem krętym mostem. Można się do niego dostać drogą lądową lub lotniczą.

The Burj al Arab posiada również prywatną plażę. Pierwotnie hotel miał znajdować się na wybrzeżu, ale ze względu na jego morski sukces, zdecydowano się na stworzenie sztucznej wyspy. Hotelowe lądowisko dla helikopterów jest również wykorzystywane jako kort tenisowy. Goście mogą również odwiedzić Wild Wadi Water Park, który jest pięciogwiazdkowym parkiem wodnym.

W Burj Al Arab znajduje się również największa na świecie puszka kawioru. Kawior Empress jest certyfikowany organicznie i pochodzi z hodowanych w kraju jesiotrów.

Powstała, aby złagodzić przeludnienie w obszarach miejskich

Położona w Dubaju Palm Jumeirah jest jedną z największych na świecie wysp stworzonych przez człowieka. Jej kształt przypomina palmę. Jej wnętrze zostało zaprojektowane tak, aby podkreślić wyrafinowanie. Ten sztuczny archipelag zawiera ściśle rozmieszczone wille, obiekty handlowe i hotele.

Projekt został sfinansowany z dochodów Dubaju z ropy naftowej. Rozwój został zakończony przed uderzeniem globalnego kryzysu finansowego. Jego projekt został stworzony przez amerykańską firmę architektoniczną. Projekt dodał również 68 km do linii brzegowej emiratu. Projekt jest również hołdem dla pustynnego krajobrazu.

Projekt składa się z centralnego pnia, siedemnastu frontów i szesnastu promieniujących frontów. Jej wnętrze otacza 11-kilometrowy falochron. Konstrukcja połączona jest tunelem samochodowym.

W ramach inwestycji zaplanowano cztery sektory. W południowo-zachodniej części ma powstać największy na świecie nocny souk. Znajdzie się tam również hotel z 250 pokojami. W hotelu znajdzie się amfiteatr i centrum handlowe. Znajdą się tam również budynki mieszkalne.

Półksiężyc wokół Palm Jumeirah został zbudowany przy użyciu piasku pogłębianego z Zatoki Perskiej. Ma on około 200 metrów szerokości. Został wsparty kamieniami z lądu. Półksiężyc służy jako konstrukcja falochronu, a także jest podzielony na trzy sekcje. Służy jako brama wjazdowa do osiedla.

Wcześniej w planach osiedla były jeszcze trzy palmy. Te wyspy również miały tworzyć 500-kilometrowe nabrzeże. Trzy wyspy miały być zbudowane w kształcie palm daktylowych. Każda wyspa miałaby koronę, fronty i otaczające je półksiężyce.

Główny obszar osiedla zostanie zagospodarowany przez Nakheel. Deweloper zaprosi również firmy zewnętrzne do zagospodarowania innych części projektu. Nakheel ogłosi przetargi w ciągu sześciu miesięcy. Będzie też samofinansować większość swoich projektów.

The Palm Jumeirah został ukończony przed uderzeniem globalnego kryzysu finansowego. Nakheel twierdzi, że współpracuje z władzami, aby rozwiązać problem. Jednak wiara społeczeństwa w Nakheel może ulec erozji. Deweloper ryzykuje również roszczeniami odszkodowawczymi ze strony nabywców niedokończonych projektów.

Położona 5 km na południe od Burj al Arab, Palm Jumeirah jest miejscem luksusowych hoteli i prywatnych rezydencji. Każda forma spędzania wolnego czasu jest dostępna na Palm Jumeirah.

Otaczał ją gigantyczny łamacz fal

Położona w nadmorskiej dzielnicy Jumeirah, Palm Jumeirah jest największym na świecie sztucznym archipelagiem. Ma kształt palmy i jest wykonany z siedmiu milionów ton skał. Otoczony jest 11-kilometrowym falochronem. Struktura ta jest również największą sztuczną rafą na świecie.

Sztuczna rafa jest popularnym miejscem nurkowania dla płetwonurków. Projekt ten był krytykowany przez ekologów. Obawiali się, że zniszczy on lokalne życie morskie. Obawiali się również, że spowoduje to wzrost poziomu morza o 9 metrów w najgorszym przypadku.

Nakheel, firma, która zbudowała archipelag, zaprzeczyła tym twierdzeniom. Przyznali jednak, że istnieją problemy z erozją wybrzeża. Powiedzieli również, że falochron będzie chronił wyspę przed sztormami. W sierpniu 2003 roku falochron został zbudowany.

Duża ilość skał została wydobyta z 16 kamieniołomów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zostały one następnie przetransportowane na miejsce realizacji projektu. Następnie umieszczono je za pomocą dźwigu i nadano im współrzędne GPS.

Budowa Palm Jumeirah rozpoczęła się w 2001 roku. Wyspa w kształcie półksiężyca miała służyć jako falochron. Jest pierwszą z trzech planowanych Wysp Palmowych. Jest też jedyną, która została ukończona.

Wyspa w kształcie półksiężyca posiada szeroki na 6 metrów deptak, który biegnie wzdłuż jej długości. Otoczona jest masywnym granitowym falochronem. Falochron ma za zadanie zapobiegać niszczeniu Palmy przez sztormy. Ma on również chronić wyspę przed wiatrami szamalowymi, które są sezonowymi wiatrami wiejącymi z Półwyspu Arabskiego.

Palm Jumeirah jest pierwszą z trzech planowanych Wysp Palmowych. Dołączą do niej Palm Jebel Ali i Palm Deira. Wyspy Palmowe mają się rozciągać 520 kilometrów u wybrzeży Dubaju. Koszt projektu szacowany jest na 12 miliardów dolarów. Oczekuje się, że zostanie ukończony do 2006 roku.

The Palm Jumeirah to także miejsce rekreacji i wypoczynku. Znajdą się w nim luksusowe hotele i mariny. Znajdą się tam również centra handlowe i spa. Znajduje się w dzielnicy Jumeirah w Dubaju. Jest domem dla prawie 80 000 osób.

Powstała, aby rozwiązać problem niedoboru plaż w Dubaju

Położona 5 kilometrów na południe od Burj al Arab, Palm Jumeirah jest sztuczną wyspą. Wyspa, która jest otoczona 11-kilometrowym falochronem, jest jedną z największych sztucznych wysp na świecie. Projekt został opracowany przez państwową firmę Nakheel Properties.

Palm Jumeirah był pierwszym z czterech proponowanych inwestycji morskich, których celem było stworzenie 500 km nowej linii brzegowej. Rozpoczęto ją w sierpniu 2001 roku. Jego ukończenie kosztowało ponad 12 miliardów dolarów. Oczekuje się, że będzie przyjmować 20 000 turystów dziennie i podwoi liczbę hoteli przy plaży w Dubaju.

Wyspa została zaprojektowana tak, aby przypominała palmę. Władca Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, narysował szkic palmy.

Chciał on zwiększyć nadbrzeże emiratu, aby zaspokoić rosnący popyt na plaże. Wyjątkowa topografia regionu sprawiła, że jest on idealny do budowy sztucznych wysp. Płytkie wody Zatoki Perskiej ułatwiają zasypywanie piaskiem.

Wyspy mają również przyciągać morskie zwierzęta. Będą miały stworzone przez człowieka rafy koralowe. Będą też połączone ze stałym lądem mostami. Mosty te będą zintegrowane z istniejącą siecią transportu drogowego.

Palm Jumeirah jest częścią szerszego planu rządowego mającego na celu pobudzenie przemysłu turystycznego Dubaju. Oczekuje się, że przyciągnie on ponad 15 milionów turystów rocznie. Rząd określił turystykę i rozwój nieruchomości jako kluczowe sektory.

Wyspy zostały zbudowane przy użyciu zaawansowanej technologii pogłębiania i rekultywacji. Piasek jest wydobywany z Zatoki Perskiej i wibro-kompaktowany do kształtu przy użyciu milionów ton kamienia.

Wyspy są słabo zamieszkane. Wiele nieruchomości nie radzi sobie dobrze trzy lata po rozpoczęciu sprzedaży. Kilka osób wpisało się na listę oczekujących na mieszkania. Jednak rząd Dubaju jest przekonany, że wyspa okaże się sukcesem.

Zagospodarowanie Wysp Palmowych było jednym z bardziej ambitnych projektów, jakie uruchomił rząd Dubaju. W sumie emirat zagospodarował trzy wyspy w kształcie palm, a pracuje nad dwoma kolejnymi. Pierwsza z nich, Palm Deira, miała być osiem razy większa od Palm Jumeirah. Miała zostać ukończona w 2002 roku. Została jednak przełożona ze względu na słabnący rynek nieruchomości w Dubaju.