Odwiedzenie Korony Gór Polski to coś, czego nie powinno się pominąć w swoim planie podróży. To doświadczenie, które da Ci nowe spojrzenie na Polskę i resztę kontynentu.
Szczeliniec Wielki
Wśród Korony Gór Polski, Szczeliniec Wielki jest jednym z najbardziej popularnych i odwiedzanych miejsc turystycznych. Jego formacje skalne przypominają zwierzęta, przedmioty, a nawet ludzi.
Obszar Gór Stołowych jest chroniony w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych. Na terenie parku znajdują się liczne trasy rowerowe, trasy do wspinaczki górskiej oraz trasy narciarskie. W miesiącach zimowych u podnóża góry leży śnieg.
Szlak turystyczny Szczeliniec Wielki to krótka, łatwa trasa, która prowadzi na taras widokowy. Szlak ma długość około 30 minut i obejmuje 600 schodów. Ponadto na trasie znajdują się dodatkowe punkty widokowe.
Rzeźby znajdujące się na terenie obiektu to Wielbłąd, Mamut i Głowa Księżniczki Emilki. Rzeźby ze Szczelińca Wielkiego oparte są na legendzie o Liczyrzepie i Emilce. Historia mówi, że Emilka była właścicielką zamku w Górach Stołowych. Nie chciała wyjść za mąż za Murzynka, ale Duch Gór zakochał się w niej i zamienił jej ciało w kamienie. Ostatecznie zamek został zniszczony.
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Ma 919 m n.p.m. Najwyższy punkt Szczelińca Wielkiego nazywany jest Foteliem Dziadka.
Szczeliniec Wielki jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Sudetach. Obszar ten obfituje w skalne zabytki i niesamowite rzeźby przyrodnicze. W miejscu tym znajduje się również rezerwat krajobrazowy.
Szczyrkowski
W sezonie zimowym Szczyrkowska Korona Gór Polski jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w kraju. Oferuje odwiedzającym możliwość podziwiania spektakularnych widoków i niepowtarzalnej atmosfery. Miłośnicy jazdy na nartach docenią znajdującą się w ośrodku trasę zjazdową o długości ponad 40 km, a także pięć oświetlonych stoków.
Szczyrkowski ośrodek narciarski jest jednym z największych w kraju. Oferuje 40 km profesjonalnych tras narciarskich, a także 23 km zróżnicowanych tras zjazdowych. Ośrodek w ostatnim czasie przeszedł gruntowną modernizację. Dodano w nim nową 10-osobową kolejkę gondolową, a także dwa 6-osobowe wyciągi krzesełkowe.
Oprócz profesjonalnego stoku narciarskiego, ośrodek oferuje inne udogodnienia narciarskie, takie jak kursy snowboardu i snowboardingu. Obszar ten znany jest również z goloborza, czyli zachwycających skalnych zboczy ukrytych w lasach.
Korona Gór Polski to jedno z najstarszych pasm górskich w Europie. Znajdują się w nim zabytki kultury i możliwości zwiedzania. Bardziej wymagająca wędrówka zaprowadziłaby odwiedzających na szczyt góry, gdzie czekałyby na nich wspaniałe widoki na otaczające Tatry.
W sezonie zimowym miasto Szczyrk zamienia się w narciarską stolicę Polski. W okolicy znajdują się trzy nowoczesne ośrodki narciarskie. Należą do nich Szczyrk Mountain Resort, Szczyrk Ski Resort oraz Szczyrkowski Ośrodek Narciarski.
Góry Świętokrzyskie
W położonym w południowo-wschodniej Polsce województwie świętokrzyskim znajdują się Góry Świętokrzyskie. Jest to jedyne województwo w Polsce, w którym występują góry alpejskie. Te majestatyczne góry znajdują się na granicy Słowacji i Polski. W regionie znajduje się wiele zabytków i atrakcji przyrodniczych. Województwo świętokrzyskie to destynacja pełna ducha. W celu promowania turystyki, turystyki zdrowotnej i przygodowej, województwo świętokrzyskie pracuje nad stworzeniem nowych możliwości biznesowych dla odwiedzających.
W Górach Świętokrzyskich znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy. W parku znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków kultury. Park jest porośnięty lasami. W parku znajdują się również słynne goloborza, które są wspaniałymi skalistymi zboczami ukrytymi w lasach. W parku znajduje się również kilka zabytków kultury, w tym Beskid Żywiecki, Beskid Śląski i Beskid Żywiecki.
W Beskidzie Żywieckim, położonym na wschód od Gorców, znajdują się urokliwe wioski i 10-metrowy wodospad. Beskidy Żywieckie są częścią większej formacji beskidzkiej. Pałac Habsburgów to elegancka budowla. Pałac został wybudowany w XIX i XX wieku.
W Beskidzie Żywieckim znajduje się również Kaplica Bulanda. Kaplica została wybudowana w 1904 roku. Kościół jest drewniany i posiada polichromowane wyposażenie wnętrza. Klasztor na Łysej Górze jest w stylu barokowym i znajduje się w nim relikwia Krzyża Świętego.
W Beskidzie Żywieckim i województwie świętokrzyskim znajduje się również wiele atrakcji przyrodniczych. Do tych atrakcji należy Morskie Oko, które jest jednym z najpiękniejszych jezior na świecie. Jezioro to cenione jest za swoje zielone wody i piękną przyrodę. Znajdują się w nim również najwyższe szczyty Polski, w tym Góra Rysy, która ma 2499 metrów n.p.m.
Tatrzańska Atlantyda
Zwiedzanie Tatrzańskiej Atlantydy Korona Gór Polski to coś więcej niż oglądanie starych fotografii. Można też doświadczyć mitycznych istot, które od dawna kojarzone są z Tatrami.
Jedną z najbardziej znanych mitycznych istot w Tatrach jest Król Węży. Ten tęczowy król był ogromnym wężem z koroną na głowie. Za swoich popleczników miał również czarnych rycerzy. Porywali oni młode kobiety i plądrowali tatrzańskie wioski.
Inna legenda tatrzańska opowiada o mnichu, który unosił się nad dolinami. Mówiono, że podróżni, którzy zobaczą mnicha po raz drugi, będą chronieni przed klątwą górskiej podróży.
Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Znajdują się na granicy Polski i Słowacji. W Tatry Wysokie można dostać się pieszo lub na nartach. W Tatrach znajduje się również największe jezioro w Polsce – Morskie Oko.
Jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce jest szlak na Rysy. Szlak ten jest popularną wędrówką, która pozwala na uzyskanie panoramy na okolicę. Aby dotrzeć na szczyt można spodziewać się, że na szlaku spędzimy około 6 godzin.
Przełęcz Krzyżne jest jedną z bardziej spektakularnych części Tatr. Na tę przełęcz można się dostać wędrując przez Dolinę Pięciu Stawów.
Ten szlak jest nieco bardziej wymagający niż większość wędrówek. Jest to długa, stroma ścieżka. Jeśli nie jesteś doświadczony, może to nie być najlepsza trasa dla Ciebie.
Bielsko-Biała
W sezonie zimowym Korona Gór Polski staje się jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Góry te należą do najstarszych w Europie. Wieś Święta Katarzyna jest idealnym punktem wyjścia na tę wędrówkę.
Bielsko-Biała jest największym miastem w województwie śląskim i jest domem dla prawie 170 000 osób. Miasto znane jest z produkcji wysokiej jakości samolotów. Jest również centrum logistycznym dla pobliskich miasteczek narciarsko – sportowych.
W mieście odbywają się liczne festiwale i imprezy w ciągu roku. Jest również znany jako „Mały Wiedeń” ze względu na wiedeńskie wpływy architektoniczne.
Zamek w Bielsku-Białej jest najstarszym budynkiem w mieście. Budowla powstała w XIV wieku i przeszła liczne renowacje. Pełni on również funkcję głównego kościoła katolickiego w mieście. We wnętrzu znajdują się piękne witraże i królewskie żyrandole.
Stare Miasto jest najżywszą częścią miasta i jest pełne brukowanych uliczek. Miasto jest domem dla wielu popularnych polskich postaci z kreskówek, takich jak Bolek i Lolek. Znajduje się tu również kolejka linowa.
Miasto położone jest w Beskidzie Żywieckim, który jest prawie dziewiczy. W okolicy znajdują się różne szlaki turystyczne i wyciągi narciarskie.
Muzeum jest doskonałym miejscem do poznania historii miasta. W spichlerzu muzeum znajdują się sprzęty gospodarstwa domowego i odbiorniki radiowe. Znajduje się w nim również wiele elementów maszyn przemysłowych.
Zamek Ogrodzieniec
Położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zamek Ogrodzieniec to zrujnowana średniowieczna warownia. Jest to największy zamek na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się około godziny drogi od Krakowa.
Został przebudowany i rozbudowany w stylu renesansowym w połowie XVI wieku. Oprócz swojego historycznego znaczenia, zamek jest również domem dla wielu legend. W szczególności znany jest z legendarnego Czarnego Psa, który nocą pojawia się na ruinach zamku.
Zamek jest zarządzany przez Spółkę Zamek, która organizuje imprezy turystyczne. Znajduje się w nim również muzeum zawierające wiele eksponatów. W muzeum znajduje się m.in. kolekcja naczyń miedzianych, sarkofag polskiego szlachcica Stanisława Lubimirskiego oraz różnorodne modele zamków.
Na początku XX wieku zamek w Ogrodzieńcu został częściowo spalony przez najeźdźcze wojska szwedzkie. Po II wojnie światowej został odrestaurowany. Jest popularną atrakcją turystyczną. W latach 70. XX wieku na zamku odbywały się plenerowe pokazy filmowe do serialu „Janosik”.
Kraków-Częstochowa to region Polski o silnym dziedzictwie historycznym i kulturowym. Znajduje się tu również wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzielnica Kazimierz.
Kraków jest bardzo popularnym celem podróży dla turystów. Jest wiele atrakcji do zobaczenia w tym pięknym mieście. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Stare Miasto. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce i było kiedyś siedzibą królów. Ma również uspokajającą atmosferę i jest otoczone pięknymi widokami.