Odwiedzenie Wenecji na karnawał jest marzeniem wielu osób. Tradycja jest przekazywana od wielu pokoleń i przekonasz się, że to naprawdę magiczny czas. Czy chcesz cieszyć się kostiumami, maskami, czy tradycją Lotu Anioła, każdy znajdzie coś dla siebie.
Maski
Tysiące ludzi przyjeżdża co roku do Wenecji na Carnevale di Venezia – znalezisko to jest wynikiem pracy ekipy portalu pieknonastole.pl. To wydarzenie jest obowiązkowym punktem programu dla każdego turysty, który chce doświadczyć karnawałowych obchodów jedynych w swoim rodzaju w Wenecji. Co roku na dwa tygodnie miasto zamienia się w wybieg, dzięki czemu ludzie mogą podziwiać misternie przebrane postacie, które pozują fotografom.
Weneckie maski karnawałowe zawsze były częścią kultury miasta. Jednak z biegiem czasu użycie masek stało się bardziej wyszukane. Współczesny wenecki karnawał obejmuje konkurs na najpiękniejszą maskę.
Najsłynniejszą maską jest Medico Della Peste. Została zaprojektowana przez Charlesa de Lorme w XVII wieku. Wykonywana jest często z efektem bespektaklu i często zdobiona jest kryształami. W dziobie często znajdują się aromatyczne zioła.
Bardziej nowoczesną kreacją jest maska Colombina. Jej nazwa pochodzi od postaci akcyjnej w sztuce Commedia dell’Arte. Wykonana jest zazwyczaj ze złota i ozdobiona kryształami. Tylko częściowo zakrywa twarz użytkownika, zasłaniając oczy i nos.
Innymi weneckimi maskami karnawałowymi są Volto i Bauta. Obie noszone są z nakryciem głowy, ale ta pierwsza jest cięższa od tradycyjnej maski. Volto noszona jest na ogół przez kobiety. Zabezpiecza się ją z tyłu za pomocą wstążki.
Bauta z kolei to biała, kwadratowa maska zakrywająca całą twarz użytkownika. Często łączona jest z czarną peleryną i długą pelerynką. Jest symbolem wolności słowa. W XVIII wieku była wymagana podczas niektórych spotkań politycznych. Pozwala noszącemu zachować anonimowość.
Karnawał w Wenecji odbywa się w lutym. Jest to święto z wielką klasą. Miasto jest pełne turystów, którzy są zafascynowani misternie przebranymi postaciami. Karnawał to także świetna okazja, aby zobaczyć architekturę miasta wzdłuż wody.
Kostiumy
W okresie karnawału w Wenecji można spotkać wielu turystów ubranych w piękne kostiumy. Stroje te wykonywane są przez wyspecjalizowane atelier. Suknie są wykonane z wielką obfitością, a wzory przenoszą nas w przeszłość.
Podczas karnawału istnieje bogaty kalendarz wydarzeń. Niektóre z tych wydarzeń to „Festa delle Marie” i „Lot Anioła”. Ten ostatni to zabawny lot ze szczytu dzwonnicy do centrum Placu Świętego Marka.
Innym popularnym wydarzeniem podczas karnawału jest „Festa Veneziana”, podczas której odbywają się typowe regaty maskowe. Odbywają się również liczne konkursy kostiumów. Można również przyłączyć się do zabawy, biorąc udział w warsztatach tworzenia masek. Można też uczestniczyć w wieczornych przedstawieniach.
Wiele kostiumów jest wykonanych tak, aby przypominały stroje starożytnej Wenecji. Są one bardzo ozdobne i posiadają wiele szczegółów. Te kostiumy to świetny sposób na przeżycie historii Wenecji.
Tradycja noszenia wyszukanych masek w Wenecji sięga wieków. Podczas karnawału wiele osób rywalizuje o stworzenie najlepszych i najbardziej wyszukanych kostiumów. Oprócz masek, można również pomalować twarz lub dodać perukę do swojego stroju.
Jednym z najbardziej popularnych kostiumów na karnawał w Wenecji jest „maska Gnaga”. Kostium ten jest połączeniem codziennego kobiecego ubrania i maski przypominającej kota. Osoby noszące kostium wydają wrzaskliwe dźwięki. Niosą również koszyk z kociętami.
Stroje, które noszono podczas XVIII-wiecznego karnawału w Wenecji były najbardziej ekstrawaganckie. Mężczyźni nosili czarne peleryny i zakładali nakrycia głowy. Nosili również białe koszule i obcisłe szorty poniżej kolan. Tkaniny były wykonane z jedwabiu i wełny.
Plac Świętego Marka
Podczas karnawału w Wenecji Plac Świętego Marka jest centralnym punktem wszystkich publicznych wydarzeń. Każdego dnia odbywa się tam wielka parada maskaradowa. Odbywają się też różne bale maskowe i przedstawienia operowe.
Plac św. Marka jest jednym z najpiękniejszych placów na świecie. Mozaiki, które zdobią plac opowiadają o wielkich zdobywcach, odkrywcach, spiskach i egzekucjach.
Duża liczba osób odwiedza Wenecję w czasie karnawału. Ulice mogą się zakorkować i stać się wąskimi gardłami. Poruszanie się po mieście w czasie karnawału może być trudne. Istnieje jednak wiele wycieczek z przewodnikiem, na które można się wybrać. Organizowane są również prywatne przyjęcia i przyjęcia w kostiumach.
Na Plac Świętego Marka można wejść za darmo, ale za parkowanie pobierane są opłaty. Na różne wydarzenia można kupić bilety w różnych cenach. Są tu sklepy, kawiarnie i inne miejsca, gdzie można kupić dzieła sztuki i pamiątki. Są też stanowiska dla niepełnosprawnych i przewijania niemowląt.
Możesz również wziąć udział w bezpłatnej wycieczce z przewodnikiem po Placu Świętego Marka. Będziesz miał okazję zobaczyć słynną Basilica di San Mark, Dzwonnicę i Kampanilę. Znajduje się tam również muzeum zwane Ca’ Rezzonico. W Wenecji podczas karnawału odbywa się kilka balów kostiumowych.
Ostatni dzień karnawału nosi nazwę „Mardi Gras” i jest ostatnim dniem szalonego świętowania przed Wielkim Postem. Jest to najbardziej znane wydarzenie. Na scenie Piazza San Marco ogłaszana jest zwyciężczyni konkursu piękności „Maria del Carnevale”. Następnie skacze ona z dzwonnicy San Marco, by wylądować na placu św. Marka. Zwycięzca jest również nagradzany za umiejętność interpretacji karnawału.
Lot Anioła
Podczas karnawału w Wenecji odbywa się wydarzenie zwane Lotem Anioła. Jest to bardzo stara tradycja, o której mówi się, że powstała w połowie XVI wieku.
Wydarzenie to polega na tym, że mechaniczny ptak ze skrzydłami w kształcie gołębia spada ze szczytu dzwonnicy San Marco. Ten mechaniczny ptak był używany w dawnych czasach, ale teraz jest zastąpiony przez prawdziwą osobę, która leci wzdłuż liny do serca placu Świętego Marka.
Miłośnicy imprezy nie będą zawiedzeni. Wydarzenie jest spektakularnym wyczynem, wymagającym użycia stalowej liny do zawieszenia pięknej dziewczyny między wieżą a ziemią.
Wydarzenie było wykonywane przez mężczyzn i kobiety w przeszłości i nadal przyciąga ludzi do Wenecji każdego roku. Podczas karnawału w Wenecji można znaleźć to wydarzenie w telewizji krajowej i międzynarodowej. Oprócz samego wydarzenia można spodziewać się parad i rekonstrukcji historycznych.
Lot Anioła w Wenecji to nie tylko wydarzenie, ale i rytuał. Wyznacza on początek karnawału w Wenecji i jest wydarzeniem, które od tamtej pory jest powtarzane co roku. To szczególne wydarzenie ma duże znaczenie historyczne i jest zabawnym wydarzeniem do oglądania.
Mówi się, że w przeszłości Lot Anioła był wykonywany przez mężczyzn, a w późniejszych latach do jego wykonania wybierano kobiety. Jest to najstarsza impreza w mieście, podobno jest to najstarsze tego typu widowisko na świecie. We współczesnych czasach zostało odrodzone, ale potrzeba było wielu osób, aby odniosło sukces.
Tradycje
Wśród tradycji karnawału w Wenecji jest noszenie masek. Maski są częścią karnawału od jego początków. Używane są, aby zapewnić anonimowość mieszkańcom i pomóc im poczuć się silniejszymi. Maska była symbolem statusu w XVII wieku.
Maski są często wykonane z porcelany lub szkła i są ozdobione kryształami i futrem. Maski są zwykle noszone w okresie karnawału oraz pomiędzy festiwalem Santo Stefano a końcem sezonu karnawałowego. W XVII wieku mężczyznom nie wolno było nosić masek poza karnawałem.
Maski były również używane do ochrony szlachty przed publiczną kontrolą. Było to ważne dla Wenecji w XVIII wieku, kiedy to jej szlachta często pochodziła z obcych krajów.
Zatrudniano również tureckiego akrobatę, który przechodził po linie z łodzi do dzwonnicy. Otrzymywał on kwiat lub wiersz, który miał wręczyć dożowi.
W karnawale często uczestniczyła wenecka szlachta. Uczestniczyli również w mszy w Bazylice San Pietro. Doge dawał im hojne posagi i klejnoty.
Sezon karnawałowy kończył się w zapusty. Ostatni dzień sezonu znany był również jako Martedi Gras. Konfetti było sprzedawane w dużych workach wszędzie podczas karnawału we Włoszech. Jest bardzo swędzące i może rozprzestrzeniać radość i wesołość.
Maski nie były dozwolone w miejscach świętych, takich jak Bazylika San Marco. Ponadto prostytutkom nie wolno było nosić masek w miejscach publicznych.
Rząd wenecki wydał dekrety regulujące noszenie masek i kostiumów. Dekrety te zostały uchwalone, aby karnawał nie kolidował z innymi zajęciami.